Dla Twojej książki

Celem tego blogu jest pomóc ludziom z pasją w upowszechnieniu ich idei poprzez publikowanie ich książek. Temu służy Wydawnictwo Sorus.

Moje zdjęcie
Nazwa:
Lokalizacja: Poznan, wielkopolska, Poland

Przyczyniam się do tego, aby ludzie z pasją, którzy osiągają sukcesy w sprzedaży tradycyjnej, osiągali też sukcesy w sprzedaży internetowej.

2006-10-05

Po co mi redaktor techniczny?

W czasach elektronicznego przygotowywania publikacji do druku niezwykle często się zdarza, że opracowaniem technicznym układu tekstu w książce zajmuje się osoba, która składa go w programie komputerowym. Bywa nawet tak, że robi to autor, bezpośrednio w programie typu MS Word. Efektem wiele z tak przygotowanych książek jest bardzo nieczytelnych i zawiera dużo różnego rodzaju usterek technicznych w tekście, tabelach, ilustracjach i całym układzie graficznym.

Sprawa czytelnego układu graficznego jest szczególnie ważna w przypadku książek naukowych. Podczas seminarium w ramach 10. Poznańskich Dni Książki Naukowej redaktor Wojciech Nowakowski przedstawił przykład opisu wykonanego przez redaktora technicznego i sposób w jaki zostało to zinterpretowane przez osobę wykonującą skład ksiażki.

Redaktor techniczny projektuje i ujednolica również układ tabel, rycin, ich podpisów, tytułów i opisów. Dobiera odpowiedni rodzaj i gradację czcionek.

Najlepszym rozwiązaniem jest współpraca redaktora technicznego z osobą dokonującą składu. Wówczas redaktor może lepiej wykorzystac możliwości programu, w którym dokonywany jest skład.

W małych wydawnictwach można zastosować rozwiązanie, w którym osoba dokonująca składu projektuje cały układ graficzny. Warto wówczas sprawdzić, czy ta osoba oprócz znajomosci obsługi danego programu komputerowego, zna rowniez zasady redakcji technicznej tego typu ksiazki jak Twoja.